Wysypka na ciele – skuteczne sposoby walki z wypryskiem

Wysypka może przybrać formę krost, plam, grudek, pęcherzyków. Często towarzyszy jej świąd, zaczerwienienie, a czasem nawet ból. Objawy takie warto skonsultować z lekarzem dermatologiem. Istotne jest stosowanie kosmetyków do cery problematycznej. Jakie to preparaty?

Wysypka na ciele najczęściej oznacza alergię, niekiedy chorobę zakaźną, reakcję na stosowane leki czy substancje chemiczne np. używane do sprzątania. W każdym przypadku należy zasięgnąć porady lekarza. W zależności od przyczyny specjalista zastosuje odpowiednie leczenie – preparaty doustne, a także stosowane miejscowo kremy czy maści. W przypadku zdiagnozowania alergii podawane są leki przeciwhistaminowe. W takiej sytuacji kluczowe jest wytypowanie alergenu i podjęcie prób wyeliminowania przyczyny problemów.

Wysypka na ciele – znaczenie pielęgnacji skóry

Osoby, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa, skłonna do podrażnień, przesuszona, czy też przeciwnie tłusta, powinny położyć szczególny nacisk na codzienną pielęgnację. Duże znaczenie ma wybór kosmetyków – niestety wiele z nich może uczulać, zamiast poprawiać stan skóry, znacznie go pogarszać. Czego się wystrzegać? Przede wszystkim nadmiaru substancji chemicznych – sztucznych barwników, zapachów, parabenów, konserwantów, alkoholu. Wrażliwa skóra może na nie zareagować uczuleniem, pojawieniem się wyprysków.

Zatem, jakich składników szukać w preparatach do codziennego stosowania? Jednym z nich jest niacynamid. Jak stosować kosmetyki z niacyną? To zazwyczaj produkty do mycia, tonizowania czy nawilżania, dlatego korzysta się z nich, jak z każdego innego kosmetyku. Różnicą jest to, że niacynamid jest zupełnie bezpieczny dla wszystkich rodzajów cery. Bez obaw można wykorzystywać go w codziennych zabiegach porannych i wieczornych. Jego ogromną zaletą jest wszechstronne działanie – przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe. Produkty z niacyną pomogą łagodzić podrażnienia, znoszą świąd, niwelują zaczerwienienie. Jednocześnie chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Czytaj też:   Jakie okulary z filtrem światła niebieskiego wybrać?

Niacynamid dla problematycznej skóry

Czy niacynamid jest substancją, która rozwiąże wszystkie problemy ze skórą? Na pewno warto wypróbować jego działanie, jednak należy wprowadzać go stopniowo i obserwować reakcję organizmu. Początkowo może pojawić się zaczerwienienie, jednak jest to normalne zjawisko, które nie powinno budzić niepokoju. Zatem na początek warto wybrać kosmetyki z małym stężeniem niacynamidu i stopniowo zamieniać je na te z większą zawartością witaminy PP.

Wysypka na ciele może mieć różne nasilenie, pojawia się w różnych miejscach, szybko znika lub utrzymuje się wyjątkowo długo. Wszystko zależy od przyczyny – mogą to być choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze, a także alergie wziewne, pokarmowe, AZS. Kosmetyki z niacynamidem nie leczą, ale pomagają troszczyć się o skórę i chronią ją. Jak działa substancja?

  • przeciwbakteryjnie;
  • przeciwzapalnie;
  • przeciwtrądzikowo;
  • przeciwstarzeniowo (zwalcza wolne rodniki);
  • redukuje zaczerwienienie i wyrównuje koloryt;
  • koi świąd skóry;
  • chroni przed czynnikami zewnętrznymi;
  • poprawia wygląd (pośrednio wygładza, ujędrnia).

W przypadku wysypki należy zadbać o dokładne oczyszczanie skóry. Poranne i wieczorne mycie pozwala usunąć zanieczyszczenia, martwy naskórek czy nadmiar łoju.

Pojawienie się wysypki jest sygnałem, że w organizmie coś się dzieje. Być może to tylko reakcja kontaktowa lub alergia na jakiś składnik pokarmowy. Należy jednak wykluczyć choroby zakaźne. Prawidłowa diagnoza pozwala zastosować celowane leczenie oraz wybrać odpowiedni sposób postępowania i pielęgnacji cery.Podobne tematy