Wpływ antykoncepcji hormonalnej na cellulit

Antykoncepcja wywiera silny wpływ na organizm. Wiele kobiet zauważa, że po włączeniu tabletek antykoncepcyjnych, pojawia się u nich nasilenie problemu z cellulitem. Jak sobie z tym poradzić? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Cellulit – co to takiego?

Cellulit powstaje na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej oraz patologicznych zmian w tkance podskórnej. Na jego występowanie narażone są głównie kobiety, bez względu na wiek. Szacuje się, że nawet 80% przedstawicielek płci żeńskiej boryka się z tym problemem natury estetycznej. Główne obszary objęte cellulitem to zazwyczaj pośladki oraz uda, a także ramiona, brzuch i biodra.

Co sprzyja powstawaniu „pomarańczowej skórki”?

  • Dieta bogata w przetworzone produkty
  • Brak aktywności fizycznej
  • Picie niewystarczającej ilość wody
  • Nadużywanie alkoholu
  • Zbyt mała ilość witamin i minerałów w diecie
  • Siedzący tryb życia.

Antykoncepcja, a problemy z cellulitem

Cellulit wywołany antykoncepcją to dość często poruszane zagadnienie. Nieprawidłowo dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstawania tzw. cellulitu wodnego. Co więcej, antykoncepcja wpływa na gospodarkę hormonalną i może doprowadzić do jej zaburzeń. Duża ilość estrogenu zwiększa przepustowości naczyń – ta myśl pochodzi od autora strony Centrum Informacyjne. Następuje zwiększenie przenikania krwi oraz limfy w przestrzeniach międzykomórkowych.

Jeśli kobieta zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany w kondycji skóry, powinna jak najszybciej skonsultować to ze swoim lekarzem.

Cellulit wodny,  tłuszczowy i cyrkulacyjny – czym się różnią?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych sprzyja głównie powstawaniu cellulitu wodnego. Jest on bowiem bezpośrednio powiązany z gospodarką hormonalną i zaburzonym wydalaniem wody z organizmu. Nie jest on tak widoczny, jak cellulit tłuszczowy. Niekiedy trzeba ścisnąć fragment skóry, aby go zauważyć.

Czytaj też:   Jak działa spirulina na organizm człowieka?

Cellulit tłuszczowy (inaczej zwany lipidowym) wywołany jest nadmiernym przerostem i grupowaniem się komórek tłuszczowych. Do jego rozwoju może się przyczyniać wspomniany wcześniej, nieleczony cellulit wodny.

Cellulit cyrkulacyjny – zdecydowanie najtrudniejszy do zwalczenia. Występuje pod postacią zbitych, bolesnych grudek. Jego powstawaniu sprzyjają zesztywniałe włókna kolagenowe, które otaczają tkankę tłuszczową i nie spełniają swej funkcji tak, jak powinny. Krążenie krwi i zaopatrywanie komórek w tlen zostaje upośledzone.

Profilaktyka kluczem do pięknej skóry

Profilaktykę należy włączyć od razu po rozpoczęciu przyjmowania leków antykoncepcyjnych. Istotne jest stosowanie kosmetyków zawierających składniki aktywne i nawilżające. Poza tym warto sięgnąć po suplementy (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem) dostarczające cennych witamin i minerałów. Zaleca się ćwiczenia fizyczne, Jeśli istnieją do nich przeciwwskazania, odpowiednie będą również długie spacery.

Warto zrezygnować ze słodyczy oraz soli lub zminimalizować ich spożycie. Dietę należy wzbogacić o ryby, zawierające dobre kwasy tłuszczowe, orzechy i nasiona, warzywa, owoce oraz produkty bogate w cynk.

Co robić, jeśli problem nie ustępuje?

Kiedy zauważymy, że problem nie ustępuje lub narasta (zwłaszcza, jeśli wcześniej cellulit nie występował), należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie konieczna będzie zmiana lub odstawienie tabletek. Możesz również zamówić e-receptę na tabletki antykoncepcyjne. Zdecydowana reakcja pozwoli na szybkie wyeliminowanie problemu.



Podobne tematy